N32WB031
The N32WB031 series Bluetooth chip is the next generation of high-performance, ultra-low-power Bluetooth 5.1 chips developed by NSING. It features a 32-bit Arm® Cortex®-M0 core with a maximum operating frequency of 64 MHz, and integrates 48 KB SRAM and 256/512 KB Flash on-chip. The chip includes an advanced BLE 5.1 RF transceiver, compliant with the Bluetooth BLE 5.1 specification. It can be configured for standard 1 Mbps BLE mode, 2 Mbps enhanced BLE mode, 125 Kbps BLE long-range mode (S8), and 500 Kbps BLE long-range mode (S2). It supports AoA (Angle of Arrival) and AoD (Angle of Departure), RSSI (Received Signal Strength Indicator), both master and slave roles, multiple connections, extended packet length, KEYSCAN, IRC, 10-bit 1.33 Msps ADC (configurable to 16-bit 16 Ksps), analog MIC input, PGA amplification, and a variety of peripherals including basic, general, and advanced timers, RTC, WWDG, IWDG, LPUART, USART, SPI, and I2C.
Contact Us
Main Features
•        Core CPU
-      32-bit Arm® Cortex®-M0 core
-      Maximum frequency of 64 MHz
•        Storage
-      48 KB SRAM
-      256 KB/512 KB Flash
•        Power Consumption
-      Receive current: 3.8 mA @ 3.3V
-      Transmit current: 4.2 mA @ 0 dBm/3.3V
-      Sleep mode (48 KB RAM retention): 1.4 μA
-      PD mode: 130 nA
•        RF Specifications
-      BLE 1 Mbps receiver sensitivity: -96 dBm
-      BLE 2 Mbps receiver sensitivity: -93 dBm
-      Programmable transmitter power, up to +6dBm
-      Single-ended antenna port
•        Clock
-      HSE: 32 MHz external high-speed crystal
-      LSE: 32.768 kHz external low-speed crystal
-      HSI: 64 MHz internal high-speed RC
-      LSI: 32 kHz internal low-speed RC
-      Supports one clock output, configurable to different clocks, output after division
•        Reset
-      Supports power-on/off and external pin reset
-      Supports watchdog reset
•        Communication Interfaces
-      USART interfaces, max rate 4 Mbps (configurable as ISO7816, IrDA, LIN)
-      SPI interfaces, max rate 16 MHz, master/slave configurable, can be configured as I2S
-      1 I2C interface, max rate 1 MHz, master/slave configurable
•        Timers and Counters
-      1 16-bit basic timer
-      1 24-bit SysTick
-      1 7-bit window watchdog (WWDG)
-      1 12-bit independent watchdog (IWDG)
•        Analog Interfaces
-      Built-in PGA, supports 0 dB-42 dB adjustable gain
-      MIC BIAS voltage adjustable from 1.6V to 2.3V
•        GPIO
•        21 GPIOs with multiplexing capability
-      1 high-speed 5-channel DMA controller
-      1 IR transmitter/receiver controller, supports any infrared remote control protocol
-      1 KEYSCAN module, supports 8/10/13 GPIOs configurable as 44/65/104 key functions
-      RTC real-time clock, supports leap year calendar, alarm events, periodic wakeup
-      Supports hardware CRC16 and CRC32 operations
•        Operating Conditions
-      Operating voltage range: 1.8V/2.32V to 3.6V
-      Operating temperature range: -40°C to 85°C
-      ESD: ±2 kV (HBM)